Ugledni cas „Izrada decjih muzickih instrumenata“, II razred, likovna kultura

Ovaj cas ( dvocas) realizovan je u II razredu osnovne skole „Ilija Garasanin“ u Grockoj.Veoma uspesno ostvarena korelacija predmeta Muzicke kulture, Cuvara prirode, likovne kulture, Sveta oko nas. Nakon edukacije na seminaru Dobra priprema za čas – uspešan čas OKC Bor, upotrebljeno je steceno znanje i pisanje pripreme za c as na „novom“ obrascu, i po novim prinicipima.

gitara     praporci zvecke    panova frula

truba   bubanj

stapici

U zavrsnom delu casa ucenici su imali zadatak da izvrse evaluaciju casa lepljenjem emotikona, zelenog ili crvenog i da obrazloze svoje razmisljanje o casu. To istosu, na kraju casa, ucinile i prisutne uciteljice. Svi su se dobro zabavili, narocito kada su zasvirali na svojim instrumentima.

emotikon

 

 

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Наставна тема: ПРЕОБЛИКОВАЊЕ МАТЕРИЈАЛА ИЛИ ПРЕДМЕТА ЊИХОВИМ СПА­ЈА­ЊЕМ (ВЕЗИВАЊЕМ) Наставна јединица:

Израда дечјих ритмичких инструмената

Тип часа: обрада, утврђивање
Кључне речи:  инструмент, ритам, рециклажа, преобликовање материјала разних порекла
Циљеви часа Образовни (материјално-сазнајни)
  1. Усвајање основних појмова и знања о ритмичким инструментима и начину стварања ритмичке пратње на њима
  2. Омогућити ученицима да осете радост и значај елементарног стваралачког рада
  3. Обнављање знања о рециклажи и коришћење знања за практичан рад који има примену у школи
Функционални (развојни)
  1. Развијање моторике
  2. Неговање интересовањаза колективне музичке и стваралачке активности
  3. Омогућавање афирмације индивидуалне способности
Васпитни
  1. Навести ученике да тимским радом проналазе разноврсна решења
  2. Развијање креативног мишљења кроз форму игре и развој маште
  3. Развијање смисла за уочавање лепог
Облици наставног рада  Фронтални, групни, индивидуални
Наставне методе  Дијалошка, монолошка, метода практичних радова, демонстративна
 
Наставна средства  Пластичне кантице, тапет-лепак, четкице, темпере, пластичне флашице, дрвене варјаче, разно зрневље, новински папир, пластелин, сламчице, гумено црево, левак, кутије, дрвени штапићи, метални поклопци од флаша, маказе, охо лепак, вуница, селотејп трака, украсне траке
Наставни објекат  учионица
Корелација  Музичка култура, чувари природе, свет око нас
Литература  Уџбеник Музичка култура за други разред, издавач “Нова школа“,
Иновације
Напомене, запажања

Структура наставног часа

Етапа часа

Облик рада

Метод рада

Трајање

 уводни део  Фронтални, групни  Дијалошка, објашњење  ~ 5 ‘
 средишњи део  Групни, индивидуални  Дијалошка, практичан рад  ~65 ‘
 завршни део  групни  демостративна  ~ 20′

Ток часа 

Активности ученика

 

Активности наставника

Уводни део часа

 

  1. 1.    Одговарају на питања наставника
  2. 2.    Ученици формирају групе према инструменту који праве и заузимају своје радно место
  3. 3.      Договарају се и почињу стваралачки рад

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Уводни разговор о материјалу који су донели ( зашто смо одабрали баш те материјале)
  2. Навести ученике да се сете термина рециклажа  и објаснити значај рециклаже за очување животне средине
  3. Подела листића са кратким упутствима и идејама за израду инструмената

Главни део часа

  1. 1.      Договарају се и стваралачки раде
  2. 2.      Проналазе креативна решења за свој инструмент
  3. 3.      Договарају начин презентовања својих инструмената

 

 

 

  1. Подела листића са кратким упутствима и идејама за израду инструмената
  2. Давање инструкције упутстава за рад

3. Обилази групе, пружа помоћ коме је потребна. Прилази ученицима који су изгубили мотивацију за рад. Подстиче их за даљи рад, похваљује успеле покушаје или поједине добро

реализоване задатке ,  охрабрује ученике да и даље истражују нове могућности и да слободно истражују своје идеје .

  1. Напомиње да се свака група договори о начину презентовања својих инструмената    ( ученици смишљају ритам који ће извести инструментима)

 

Завршни део часа

 1. Свака група презентује направљене инструменте уз извођење унапред договореног ритма унутар сваке групе

 

 

  1. 1.      Процењује успешност обављеног задатка
  2. Похваљује труд и залагање сваке групе

 

 

Домаћи задатак
Прилози уз припрему (шеме, радни листићи…)  Копирана кратка упутства за израду и неколико идеја за рад
Напомене, запажања

 

Самоевалуација и корекција
Advertisements

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišet koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavite se /  Promeni )

Google+ photo

Komentarišet koristeći svoj Google+ nalog. Odjavite se /  Promeni )

Slika na Tviteru

Komentarišet koristeći svoj Twitter nalog. Odjavite se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišet koristeći svoj Facebook nalog. Odjavite se /  Promeni )

w

Povezivanje sa %s